עניין של חינוך

המולה נרגשת קידמה את פניהם של בן והוריו בכניסתם לבית הספר. זוגות הורים הסתובבו נרגשים בין המסדרונות, ויד קטנה אוחזת היטב בכפם הגדולה, רועדת וחוששת. בן התבונן לכל עבר. מביט בסקרנות בחדרי הכיתות, בוחן את הילדים ותופס היטב בידה של אמא, שלא יאבד חלילה.

בן המתוק התחיל את שנתו הראשונה בבית הספר וניכר היה שהכול חדש עבורו. הוא היה מרוגש, והוריו נראו נרגשים אף יותר ממנו כשהובילו אותו לכיתתו. בכיתה התרוצצו כעשרים וחמישה ילדים, והוריהם סייעו להם לתפוס את מקומם. מדהים היה לראות את השילוב הנפלא בין הורים גלויי ראש לבין אלו שחבשו כיפות קטנות, לצד הורים דתיים יותר. כולם כאחד הובילו את בניהם לאותו מוסד לימודים והתרגשו איתם ביומם הראשון.

הרב טסלר נכנס לכיתה בחיוך והס הושלך. הוא בחן את התלמידים במבט רך, מתעכב מעט ומתבונן בכל תלמיד ותלמיד. ההורים נעמדו בצדי הכיתה, והרב טסלר פנה אליהם: "מי מבין ההורים התלבט אם לרשום את ילדו לכאן?" רוב הידיים הורמו בביישנות.

הרב טסלר פנה דווקא לזוג הורים שלא הרים את ידו. נראה היה שהוא מכיר אותם. "מה אתכם, משפחת לוזון? אתם כבר אינכם מתלבטים?" שאל בחיוך.

"ממש לא". ענתה האם ופנתה לכלל ההורים, "מניסיון עם הילד הגדול, אני יכולה להגיד לכל מי שחושש ומתלבט, שזו אחת ההחלטות הטובות ביותר שעשינו בחיים. תדעו לכם, אני התנגדתי נחרצות לעניין. בעלי הציע לי את הרעיון, לשלוח לבית ספר תורני, ואני כבר ראיתי את הילד עובר שטיפות מוח ומתחיל לשגע אותנו ולשנות את חיינו, שלא לדבר על מקצועות אקדמאיים שחשבתי שוודאי לא ילמדו כאן. בסופו של דבר השתכנעתי כשהבנתי שהדרך תמיד פתוחה בפנינו לעזוב ולעבור לבית הספר הממלכתי העירוני. אני רוצה להגיד לכם שלא רק שלא עברנו בית ספר, אלא אף שכנעתי עוד כמה חברות לשלוח לכאן את ילדיהן.

קודם כול, לומדים כאן מקצועות כמו בכל בית ספר רגיל, וזה באמת חשוב אך לא הסיבה המרכזית שבשלה אני ממליצה כל כך על המוסד הזה. הילד שלי חזר עם ערכים שלא הכרתי. הוא מדבר על כיבוד הורים ועזרה לזולת, מכין שיעורי בית ויוצא לשחק עם חברים.

יש לי ילד נוסף, גדול יותר משניהם, שלצערי עדיין לומד בבית הספר הממלכתי. הוא כל היום מול המסך. מה שכואב לי במיוחד זה הקירוב וההתערבות בין הבנים והבנות. אני כל כך שמחה שהלימודים כאן נפרדים. אני יודעת שזה הולך לחסוך לי הרבה כאב ראש".

הורים נוספים הרימו את ידיהם וסיפרו על חוויות שונות מבית הספר הקודם שבו למד הילד.

הרב טסלר היה מאושר. הוא ידע שהתפקיד שלו זה לעזור לילדים האלה לצלוח את תקופת המעבר ממקום לימודיהם הקודם לבית הספר התורני בקלות ובנוחות, ללא קשיים וניסיונות מיותרים. הוא ניגש לילד של משפחת לוזון, שנראה מובך מתשומת הלב שקיבלו הוריו.

"איך אתה מרגיש חמוד?"... "בסדר... " עונה אייל מבויש משהו. "אתה שמח להגיע לבית הספר?" אייל מקבל ביטחון. את התשובה לשאלה הזו הוא יודע מצוין. "כן", הוא עונה, "שמעתי מאח שלי שהמורים טובים ושיהיו לי כאן מלא חברים..." "בטח שיהיו לך" עונה הרב טסלר בחיוך.

ההורים מתפזרים לבתיהם ולמקום עבודתם, והרב טסלר נשאר עם בני כיתתו, מתרגש כמידי שנה מהזכות שניתנה לו, ומודע לגודל האחריות המונחת כעת על כתפיו.

הורים רבים מבינים עד כמה נושא החינוך הוא קריטי, במיוחד בגילאים בהם הילד מתחיל לעצב את אופיו האישי ולבסס את מעמדו החברתי.

לצערנו הרב, ילדים רבים נחשפים לתופעות נוראיות בבתי הספר, כמו עישון, אלכוהול וצריכת סמים מגיל קטן. תרבות של אלימות פיזית ומילולית ותופעות שיימינג למיניהן. הלחץ החברתי משפיע על הילד וגורר לא פעם גם ילדים טובים לנהוג בתוקפנות ובפוגענות.

הדרך היחידה להימנע, לפחות במסגרת הלימודית, מחשיפה להתנהגויות כאלה, היא מציאת מוסד לימודי, שבו ערכי מוסר ודרך ארץ הם במקום הראשון. בבית הספר התורני נחשף הילד לערכים כמו כיבוד הורים, עזרה לזולת ואהבת ישראל. הוא זוכה ללמוד גם לימודי מסורת יהודית לצד מקצועות ליבה כחשבון, עברית, היסטוריה וכדומה. גם הוא וגם הוריו מרוויחים כפליים.

מוסדות לב לאחים הוקמו כדי לתת מענה להורים שמחפשים מוסד חינוכי שלא ישמש רק כבייביסיטר בשעות הבוקר, אלא גם יהווה מרכיב משמעותי בעיצוב נפשו של הילד ובסיס חינוכי-ערכי חזק שישפיע עליו גם כשחוזר הביתה לכל שעות היממה, יעצב את אישיותו ויכריע את עתידו.

כאשר הילד מפנים וקולט ערכים משמעותיים כמו כיבוד הורים, הימנעות מפגיעה ברכוש הזולת, אהבת ישראל ועוד ועוד, הרי הוריו מקבלים תמורה מיידית ומשתלמת לבחירתם במוסד לימודים תורני. אם חשוב לך שהילד שלך יתחבר לערכים טובים בנוסף ללימודים ברמה גבוהה, לב לאחים זה המקום עבורך ועבור עתיד ילדיך. אל תהסס לפנות אלינו ולשאול ככל חפצך.

מטרתנו:

- עזרה בהרשמה למוסדות דתיים-תורניים. ביניהם אף מוסדות לימוד בעלי אוריינטציה דתית שאין בהם אלימות ושמים דגש גם על לימודי יהדות וערכים.
- חינוך הדור הצעיר לערכי היהדות לצד לימודי מקצוע ברמה גבוהה.
- הפחתת החשיפה לאלימות בבית הספר.

כותבים עלינו

"יש לי בית ספר מול הבית, מבין הטובים פה בעיר, ולמרות הכל החלטתי לרשום את הילד לבית ספר תורני. אני שמחה כל יום מחדש על ההחלטה".

יפעת ב.

"ניכר כי בית הספר עושה מאמצים מרובים להשיג מורים מעולים. הילדה מאושרת וטוב לה. מה אנחנו צריכים יותר מזה?..."

ד"ר שלמה ל.

TOP