בנועם!

ירון ורונית החליטו להתחתן בשעה טובה. הם דיברו על חתונה מפוארת ומאות מוזמנים שיגיעו לחגוג איתם את החתונה. רונית חלמה על השמלה והתסרוקת, וירון רק רצה שרונית תהיה מרוצה. רונית הסתובבה בגאווה וטרחה להראות לכל מי שפגש אותה את הטבעת שקנה לה ירון. "איזו טבעת מושלמת", אמרה לה חברה טובה מהעבודה, ורונית... בעננים. הכול פשוט מושלם!!! עד ש...

"אז מה את אומרת על ההצעה שלי?" שאל ירון...

"ירון... אל תתחיל שוב! אם אני לא מתחתנת ברבנות, ההורים שלי לא ידברו איתי בחיים!"

"אבל בשביל מה צריך את זה? להתחיל להכין מליון מסמכים ולעמוד מול רב שמציק לך בשאלות מעיקות, שמעתי שזה סיוט".

"אני מבינה אותך, אבל אין מצב שאנחנו לא עושים חתונה יהודית".

ירון מתוסכל, אבל רצה שרונית תהיה מרוצה...

"מזל טוב... נולד לכם בן!" הודיעה המיילדת. מישל שמע את הבשורה והתחיל לרקוד מרוב שמחה. טלי, עדיין בהשפעת האפידורל, קיבלה את היצור הקטן והמתוק, חיבקה אותו אליה, מחייכת חיוך של אחרי לידה. עברו יומיים, ומישל בא לאסוף את טלי מבית החולים. בדרך הביתה הזכיר לה את הברית. "את יודעת, טלי, צריך לארגן את הברית. כבר דיברתי כבר עם בעל האולם, שם אחותי עשתה את הברית לבן שלה, סגרתי על תפריט כמו שדיברנו, עכשיו נשאר רק לארגן מוהל..."

"מישל, נשמה טובה שלי", קטעה אותו טלי, "דיברנו על זה מיליון פעם. ברית רק בבית חולים. את המסיבה באולם נעשה אחרי הברית בלי ברית".

מישל היה מתוסכל. ברית מילה היא לא ניתוח בבית חולים. ברית זהו טקס יהודי מרגש ומיוחד. הוא רצה טקס בדיוק כמו שעשה אבא שלו וסבא שלו וסבא של סבא שלו. הוא לא מעוניין שרופא יהפוך את הברית לעניין טכני בלבד, אבל גם לא חפץ להעציב את טלי מיד אחרי הלידה. הוא לא הוציא מילה...

כשיוסי קיבל את הבשורה הנוראה על מות אביו, נאחז בשולחן שלידו כדי לא ליפול. אביו היה כל עולמו, ויוסי, למרות היותו נשוי ואב לילדים, היה קשור אליו במיוחד. הוא התיישב על המיטה, כיסה את פניו בכפות ידיו ובכה. דלת הבית נפתחה בפתאומיות. מירה אשתו עזבה את העבודה והגיעה לתמוך בו. היא הגישה לו כוס מים וחיכתה לשמוע מה בפיו. "מה אני עושה עכשיו? אבא הלך! ואת יודעת מה הזוי מירה... אבא הוא הבנאדם הראשון שרציתי להתקשר אליו אחרי שקיבלתי את ההודעה על פטירתו. מירה ניסתה להרגיע ולעודד את יוסי שבדרך כלל היה מאופק, אך הפעם השתלט עליו בכי חסר שליטה.

שעה חלפה ויוסי נרגע מעט מתחיל לעכל. "אין ברירה", אמר יוסי למירה, "צריך להתעשת ולטפל בסידורי ההלוויה". הוא חיפש מספר של חברה קדישא כדי לקבל הדרכה להמשך. הוא שמע צליל חיוג אך כל תשובה לא הגיעה מהצד השני. הוא נזכר שחבר סיפר לו פעם על התלאות שעבר כשנפטרה אמו... הפרוצדורות שאינן נגמרות והתסכולים שחווה. יוסי ניסה שוב את מזלו אך לשווא. "מה אני עושה עכשיו?" שאל את מירה בעיניים דומעות. "איך אני קובר את אבא?"

שלשת המקרים הללו קורים מידי יום ברחבי הארץ. אנשים מתוסכלים חווים מפגשים בלתי נעימים עם מוסדות הדת במדינה ומחפשים אלטרנטיבות מחוץ למסורת היהודית. עבור רבים חשובה מסורת ישראל, אך כיום החיבור מתבטא בביורוקרטיה וכסף. הם אולי מוכנים לוותר על מסורת של אלפי שנים, אבל לא באמת רוצים לעשות את זה. הם גם אינם צריכים לוותר. בסיפורים שלנו – זה נגמר אחרת לגמרי.

ירון ורונית נפגשו במסעדה לארוחת ערב עם זוג חברים שהתחתן לאחרונה. כשרונית סיפרה על רצונה בחתונה דתית ועל התנגדותו של ירון, סיפרו להם הזוג על ארגון "בנועם". "לא רק שהם מריצים עניינים, הם גם ישלחו לכם רב מלווה כבר מרגע תהליך הרישום במועצה הדתית ועד החופה. דרך אגב, הוא לא יסכים לקחת מכם שקל אחד, גם אם תנסו להכריח אותו". כמובן שירון ורונית חגגו חתונה יהודית מושלמת, עם רב צמוד, הדרכה וליווי לאורך כל הדרך.

אבא של טלי שמע מחתנו על התכנון של בתו והזדעזע. לאחר מספר דקות צלצל הטלפון הסלולרי של טלי, מעבר לקו הציג את עצמו רב וביקש להגיע לפגישה קצרה עם מישל וטלי. טלי לא התנגדה אך הבהירה לו שהוא מבזבז את זמנו. השיחה ארכה כשעה. הרב שהיה גם מוהל הסביר למישל וטלי את תהליך המילה וחשיבותה. טלי  הוקסמה מפשטות הדברים ואמיתותם והחלה להשתכנע. "כמה זה עולה?" שאלה, "בכל זאת אתה מלווה אותנו גם לאחר הברית ומתכוון לטרוח כל כך הרבה". "חס ושלום", ענה הרב בהחלטיות, "את שכרי אקבל מבורא עולם!"

מירה הרימה טלפון לבן דודה שחזר בתשובה. אולי יש לו קשרים במקומות הנכונים. הוא נתן לה מספר טלפון של "בנועם". "הם כבר ידאגו לכם בכל הפרוצדורה", אמר. תוך שעה הכול היה סגור. הרב שאיתו דיברה מירה, טיפל בכל העניינים והמשיך וליווה את יוסי גם במהלך השבעה.

מטרתנו:

- לתת לציבור כתובת מרכזית אליה ניתן לפנות בכל נושא הקשור ליהדות ולקבל מענה ענייני, אדיב ותומך, מתוך כבוד ואהבה.
- ריכוז כל נושאי היהדות ומתן מענה מהיר וידידותי לפונים, ללא תשלום, בהתאם לאופי המשפחה ולהלכה היהודית.

כותבים עלינו

"החוויה שלנו אתכם בכל תהליך החתונה הייתה מושלמת ומרגשת! מהרגע שפנינו אליכם הייתם אדיבים ומקסימים, בכל שעה הייתם זמינים וקיבלנו מענה מהיר ובצורה הכי סבלנית שיש!"

אסתר וגיל

TOP